
Francesco Zet startar i Prix d’Amérique
Stora potter på 1X2 tipset
Simsalabim erbjuder här andelsspel varje dag.
Direkt till andelarnaDaniel Redén har bestämt sig.
Francesco Zet kommer att starta i Prix d’Amérique.
Därmed är tre svensktränade hästar klara för storloppet i Paris sista söndagen i januari.
I söndags efter Prix de Bourgogne stod det klart att Francesco Zet får en biljett till i Prix d’Amérique via sin höga prissumma på 26 miljoner kronor.
I stallets podd meddelar nu tränaren Daniel Redén att det blir start i Paris för Francesco Zet, först i Prix d’Amérique och sedan är stjärnhingsten även är garanterad ett framspår i Prix de France.
– Nu slog jag ner stämpeln. Vi siktar mot Pd’A, säger Daniel Redén i podden.
Även Don Fanucci Zet är aktuell för en biljett till Prix d’Amérique via sin startprissumma men där meddelar tränaren att det är 95 procents chans att han INTE startar.
Därmed är det klart att Daniel Redén kommer att ha med minst två hästar i det franska storloppet sista söndagen i januari. Epic Kronos har kvalat in och stallkompisen Francesco Zet får alltså sin biljett via intjänade pengar. Det innebär samtidigt att de blågula fansen nu har tre hästar att heja på då även Daniel Wäjerstens Borups Victory är inkvalad.
Ett kvallopp till Prix d’Amérique med fyra platser i potten återstår – Prix de Belqique 11 januari.
Skribent: Lars-Ove Pettersson, Kanal 75
Foto: Lars Jakobsson, TR Bild
Coolbet – kampanjbonus
Kampanjbonus för nya kunder. Kontrollera alltid aktuella villkor på Coolbet.
Hämta bonus hos CoolbetSpela Tillsammans
få speltips via epost
Fyll i din epost så skickar vi dig våra senaste tips helt gratis!
Travnyheter

Inför V85®: Leverage mot högre höjder

Inför V86® (dubbeljackpot): Bleke Borken på ny svensk segerjakt

Ny jättevinst till Simsalabim

Luktar många mål lång väg






