
Inför V75®: ”Det klart att han ska vara favorit”
Stora potter på 1X2 tipset
Simsalabim erbjuder här andelsspel varje dag.
Direkt till andelarnaFyra raka segrar, perfekt startspår och på kronan rätt inne i loppet.
I princip allt talar för Fine Manners när han på lördag går ut i bronsdivisionen på V75®.
Det är Bollnäs som är skådeplatsen för lördagens V75 och många spelare kommer förlita sig på Mattias Djuse-tränade Fine Manners (V75-5) i jakten på sju rätt. Femåringen kommer närmast från seger i en klass I-final och med 950 000 kronor på vinstkontot prickar han på kronan in den övre gränsen för att få starta i bronsdivisionen. Att han lockades till spår två bakom startbilen gör förutsättningarna än bättre för segerstaplaren. Han ståtar med fyra raka ettor i programraden och av karriärens 14 startar har han vunnit 12. I loppen han förlorat har han slutat tvåa.
– Det klart att han ska vara favorit. Han är väldigt bra, säger Magnus A Djuse, lillebror till tränaren och förstekusk på hästen.
Han körde även senast då Fine Manners svarade upp ledningen från innerspår och sedan vann i överlägsen stil.
– Han kändes väldigt fin senast. Han har varit bra hela livet och han är bra i ordning. Nu står han står väldigt bra inne och har ett bra spår, så det ser ut som en bra uppgift på förhand.
Skribent: Ola Johansson, Kanal 75
Senast utklassade Fine Manners motståndet från ledningen. Repris på lördag? Foto: Lars Jakobsson/TR Bild
Coolbet – kampanjbonus
Kampanjbonus för nya kunder. Kontrollera alltid aktuella villkor på Coolbet.
Hämta bonus hos CoolbetSpela Tillsammans
få speltips via epost
Fyll i din epost så skickar vi dig våra senaste tips helt gratis!
Travnyheter

5 Tippar V85® lördag Bjerke 14 mars

Inför V85® (jackpot): Inleder storloppssäsongen i Oslo

Play off – då växlar hemmalaget upp

Inför V86® (jackpot): Flyfotad italienska kan fastställa fördelningen






