
Simsalabims V85 tips och rank Eskilstuna 17 januari
Magisk form på tipsen.
Vinnarna i förra veckans tips var rankade 2-2-1-2-6-1-2-2 och det var i en omgång som gav över 670.000kr på 8-rätt. Vi hade en spännande lördag och fick 7-rätt på ranking systemet och många fler system. Mest spännande var nya andelen Opus Aurum, där satt vi med 7-rätt efter 7 avdelningar och spik på 15 Rya Håleryd. Denne kom flygande längst ut i banan och såg faktiskt ett tag ut att hinna fram till ledaren, slutade tvåa knappt slagen och i stället för ca 1 miljon fick vi dela på några tusenlappar.
Vi är där och hugger och när denna veckan redan bjudit på massor med vinster, bland dessa 8-rätt på Stora Magiska andelen i onsdags och drygt 88.000kr vinst är jag nu rejält laddad inför den här V85 omgången som körs på Eskilstuna där jag ger dig nya vassa drag i jakten på 8-rätt!
// Fredrik Simsalabim
⭐⭐⭐
🪄 Simsalabims travtips – vinnande analyser varje vecka!
För endast 79 kr i månaden får du full tillgång till alla våra genomarbetade tips, analyser och systemförslag – ett riktigt fynd för dig som vill spela smartare och öka chanserna till storvinster.
Vill du hellre testa styckvis? Inga problem – du kan även köpa enskilda tipsartiklar och prova på innan du bestämmer dig.
Oavsett vilket alternativ du väljer får du alltid samma magiska kvalitet med spikar, skrällar och system från proffsspelare som spelat in miljonbelopp de senaste åren.
2 Pearl Di Quattro är jämn och säker och har mött ganska bra hästar på slutet. Fick styra på själv först i tredjespår 800m kvar till mål senast och höll väl hyggligt men var inget extra alls som favorit då. Öppnar hyggligt men ingen direkt jätteblixt från start och spår två i volten kan göra att man får flera ekipage framför sig direkt. Mats Djuse är vass och visst ska ekipaget räknas tidigt, men som i nuläget när hon streckas över 40% tycker jag spelvärdet är ganska iskallt.
1 Karin B. var bra i två breddlopp och okej som trea i ett bättre lopp senast, trots Goop och innern inget jag kastar mig över och streckar.
6 Dania Gel fick gå själv först i tredjestpår sista 800m senast på Gävle och gjorde det klart bra som tvåa, möter kanske några väl tuffa motståndare nu men till väldigt låg procent och bra läge intressant skräll vid lite bredare gardering.
12 Grazzhopper kommer till loppet med klart mest startpoäng och Svedberg tränade 5-åriga stoet får utan någon som helst tvekan mitt tips. Lite klurigt läge men möter ett gäng jag tror hon bara är bäst i. På sina 11 starter 4-3-2 och endast två gånger utanför pallen. Hade tre raka och efter inte helt 100% ig insats näst senast var hon tillbaka i härligt slag som tvåa på just Eskilstuna senast. En häftig chansspik för den modiga till härligt spelvärde.
15 Yatzy Töll var jag inne rejält på senast och hon var fin vid vinsten då, klart tuffare uppgift nu och hon står bland annat 20m sämre till mot favoriten än senast de möttes. Ändå hyggligt tidig på form och Ohlsson i det här loppet om man garderar.
14 Ecuador Broline gör det ganska bra men vinner för sällan, Magnus Djuse en magiker av rang och vid bredare streckande ska även hon övervägas.
13 Joelynn loppets och en av omgångens mest spännande skrällar. Lövdal tränade 5-åringen har mött riktigt bra motstånd och verkligen inte haft det där lilla flytet under hösten men sett fin ut nästan varje gång. Kommer från en galopp men var kusligt bra som tvåa gången innan. Felfri kan hon absolut sluta i striden här!
12 Grazzhopper
2 Pear Di Quattro
13 Joelynn
Visa startlista
| Nr | Häst | Kusk |
|---|---|---|
| 1 | Karin B. | Björn Goop |
| 2 | Pearl di Quattro | Mats E Djuse |
| 3 | Kobra | Jörgen S Eriksson |
| 4 | Mandragora | Peter G Norman |
| 5 | Heartbeat Ellie | Hans Crebas |
| 6 | Dania Gel | Kajsa Frick |
| 7 | Diamond of Joy | Petter Karlsson |
| 8 | Flying Fortress | Claes Sjöström |
| 9 | Vanilla Run | Jorma Kontio |
| 10 | Escama | Örjan Kihlström |
| 11 | Luck is for Losers | Rikard N Skoglund |
| 12 | Grazzhopper | Markus B Svedberg |
| 13 | Joelynn | Andreas Lövdal |
| 14 | Ecuador Broline | Magnus A Djuse |
| 15 | Yatzy Töll | Ulf Ohlsson |
Spela Tillsammans
få speltips via epost
Fyll i din epost så skickar vi dig våra senaste tips helt gratis!
Travnyheter

Inför V85®: Leverage mot högre höjder

Inför V86® (dubbeljackpot): Bleke Borken på ny svensk segerjakt

Ny jättevinst till Simsalabim

Luktar många mål lång väg






