Publicerad fredag, 30 maj
V75
Image

V75 Tips och rank 31 maj Mantorp


🐎 V75 Mantorp lördag 31 maj

Lördagens V75-omgång avgörs på Mantorp Hästsportarena, en av Sveriges mer aktiva travbanor med cirka 35–40 tävlingsdagar per år.

Banprofil:

  • Längd: 1 000 meter
  • Upplopp: 177 meter (kortare än genomsnittet)
  • Bredd: 23,6 m (1 640 m), 23,4 m (2 140 m)
  • Open stretch: Nej
  • Vinklad startbilsvinge: Nej

Det korta upploppet på 177 meter gör att positionering blir extra viktig. Ledaren har ofta en fördel, och det är svårare att hinna fram från bakre led. Banan är dock bred, vilket ger goda möjligheter för springspårshästar att komma iväg snabbt.

Storlopp på lördag
Ina Scots Ära ett av loppen på lördagens kupong och körs som V75-6, här gör några riktigt vassa fyraåringar upp om ett förstapris på 200.000kr.  Travdrottningen Ina Scot, som vann Prix d’Amérique 1995, har Mantorp som hemmabana och ligger begravd vid vinnarcirkeln.


Tipsen går  att prenumerera på och för endast 79kr / månad får du tillgång till V86 och V86 tips samt övriga premium artiklar varje vecka. Styckvis 19kr för dig som bara vill läsa vissa utvalda omgångar.  Hoppas kunna hjälpa dig en bra bit på vägen mot 7-rätt och en del av 7-rätts potten. ⭐⭐⭐

V75 tips och rank finns nedanför här är veckans rubriker:

V75-1 Skräll tippas etta och leder runt om?

V75-2 A-duon ett sannolikt lås

V75-3  Fulltankad senast och streckas vid gardering

V75-4 Tippas med färskt lopp i kroppen

V75-5 Bakspår men fäller allt trots kort distans

V75-6 Kihlströms val min vinnare

V75-7 Kan slå favoriten från dödens

/ Fredrik Simsalabim


V75-1 Skräll tippas etta och leder runt om?

STL klass III mot Klass I – 2140m – Voltstart

Analys:
Klass I hästarna står med 20m tillägg i det här dubbelklass loppet över medeldistans.

5 Basic Structure känns klart spännande som skräll då spelarna inte verkar kasta sig över honom, Melander tränade 4-åringen rusade på lite väl mycket från ledningen näst senast men kunde trots det hålla undan och vinna på låg 13-tid över full distans.  Efter det fick man ett passivt upplägg i V75 senast och han blev kvar med alla krafter sparade då. Spår 5 i volten kanske inget man hade på önskelistan men jag tycker han känns klart bra för klassen och kan absolut blanda sig i segerstriden här med Kihlström i vagnen.

4 Tactic Lane fin i tre raka segrar och även om dessa är tagna i lite enklare gäng kan hon absolut vara med långt fram även här.

2 Knight Journey var med i samma lopp som Basic Structure senast och även han fick invändig resa och sparade krafter i mål. 3 segrar på 6 starter och ett tidigt bud med Kontio i vagnen.

7 Ras el Hanout satt trots 20m tillägg i ledningen efter 400m senast på Jägersro, kunde sedan bara knalla undan och vinna på ett tilltalande sätt. Perfekt läge här med springspår och även om motståndarna är tuffare ser uppgiften klart intressant ut. Får mitt chanstips i ett ganska öppet lopp och jag hoppas Uhrberg leder runt om

9 Ideal Stone en segerstaplare som nu återfinns i Untersteiners regi och han har gjort tre starter för honom och gjort det bra som 1-3-4. Nu känns motståndet klart lämpligt, men det finns några riktigt lovande klass III hästar 20m före och han har spår två på andra volten, ingen lätt uppgift men kan absolut vinna. I mina ögon till just nu knappt 40% aningen överstreckad.

 

Min vinnare
7 Ras el Hanout

Motbudet
9 Ideal Stone

Skrällen
5 Basic Structure

Rank: A. 7-9-5-2   B. 4-6-1-11-12-8   C.12-3-10


V75-2 A-duon ett sannolikt lås

STL Klass II – 2140m – Autostart

Analys:
1 Take Him Sober
vann från ledningen på ett bra sätt näst senast, efter det blev han senast helt fast med till synes vinnarkrafter i rygg på ledaren. Formen mycket god och förutsättningarna ser onekligen bra ut här. Innerspår och biken plockas fram, jag tror på bra chans för Wallnins fyraåring att hålla upp ledningen, väl där ser det ut som en riktigt bra vinstchans.

2 Djingis Khan står perfekt inne i klassen med bara ett par tusenlappar till gränsen, Eriksson tränade 5-åringen visade fin form vid vinsten senast och kan absolut vara ett skrällbud här från bra utgångsläge.

12 Checkpoint Charlie känns väldigt bra för den här låga klassen och har nu ett färskt lopp i kroppen. Trots bakspår ska han ses med vettig möjlighet att sluta i striden. Kommer hit med snygga 3 segrar på 6 starter och är lite av ett löfte om han kan fortsätta utvecklas.

9 King of Trotter klart bra vid segern från ledningen senast trots ganska hårt tempo och mot vettigt motstånd. Bakspår ingen höjdare men vid gardering tidigt bud.

7 Sterbik gillar att vinna och kommer till start med fin form och  5 segrar på 15 starter. Vettigt inne i klassen och trots spår lite långt ut på vingen inte borta.

Min vinnare
1 Take Him Sober

Motbudet
12 Checkpoint Charlie

Skrällen
2 Djingis Khan

V75-2 Rank: A. 1-12   B. 9-7-2-11-3   C. 5-10-8-6


V75-3  Fulltankad senast och streckas vid gardering

Gulddivisionen – 2640m – Autostart

Analys:

2 Staro Mack Crowe den givna tipsettan, Djuse tränade 6-åringen har fått perfekt utgångläge och motståndet är även det passande. Blev lite pigg senast men har mött massor av Elitloppshästar i de senaste starterna. Tänkbart spikförslag med Mats Djuse i biken även om jag helt klart lutar åt att låsa med Melanders elitsto.

9 Decision Maker såg riktigt läcker ut senast och hade luckan kommit då hade hon mycket väl kunna vunnit och fått sista Elitloppsplatsen. Läget ingen höjdare men hon ska med absolut direkt om man inte spikar favoriten och rankas som en av två A-hästar av mig. Tänkbar är att hon är en av tre Melander tränade hästar i loppet.

2 Dolce Viky kommer med 13 segrar på 35 starter och 6-åringen var riktigt bra i två mars starter mot bra motstånd. Läget är fint och även om han haft en liten paus räknas han tidigt vid gardering.

10 Jerka Sting gillar den långa distansen och har på 12 starter över lång distans vunnit 7 av dessa. Några tuffa konkurrenter men får han ett lopp i ryggar kan han städa av många till slut.

 

Min vinnare
2 Staro Mack Crowe

Motbudet
9 Decision Maker

Skrällen
10 Jerka Sting

V75-3 Rank: A. 2-9   B.3-10-11   C.5-1-8-7-12   C.6-4



Stora magiska 500kr ett av våra klassiska andelsspel som levererat massor med vinster genom åren. Två spikar och härligt påfyllt med skrällar.

👉 Till Stora magiska

 

V75-4 Tippas med färskt lopp i kroppen

Diamantstoet – 2140m – Voltstart

Analys:
12 Margareta Tooma galopperade till slut senast och fick sin väldigt långa segerrad bruten. Nu har man klurigt läge med 20m tillägg och andraspår.  Hade inte startat på ca 6 månader innan senast och med det loppet i kroppen trots klurig uppgift tycker jag det ser ut som en riktigt Toppchans.

7 Never to Young är stark och rejäl och har ett intressant springspår. Lenartssons 7-åriga sto har 11 segrar på 40 starter och skulle ekipaget komma till ledningen kan man bli svårslagna. Absolut given vid gardering. OBS STRUKEN

9 Selective Calling är en av fyra Melander tränade hästar i loppet, vann senast och formen sitter där. Lite klurigt läge men med Mats Djuse i vagnen för första gången ska ekipaget räknas tidigt.

13 Esperia Font en kapabel Gocciadoro travare som kommer hit med 10 segrar på 28 starter. Har mött tuffa ston innan och kan absolut vara med i striden här.

Strykningen av Never To Young har onekligen gjort det enklare för de två högst rankade som står med 20m tillägg.

Min vinnare
12 Margareta Tooma

Motbudet
7 Never to Young

Skrällen
9 Selective Calling

V75-4  Rank: A.  12   B. 13-9-6-1-5-14-4   C.15-10-8-2-11-3


V75-5 Bakspår men fäller allt trots kort distans

Bronsdivisionen – 1640m – Autostart

Analys:
10 DÁpper gick riktigt bra som tvåa i årsdebuten då bakom vassa Jobspost och landade på 10.4 där. Nu har man loppet i kroppen och trots bakspår en rätt passande uppgift. Redéns 5-åring rattas även denna gång av Rikard N Skoglund och klaffar det bara något på vägen ska ekipaget ha bra chans blåsa ner det här gänget.

11 Going Cash absolut given vid gardering, Nurmos hästar börjar visa form och den här gillar att vinna. Kommer hit med 7 segrar på 17 starter och även om de flesta av dessa tagna i ledningen ska kunna matcha de här motståndarna trots bakspår.

5 Loxahatchee har mött tuffa djur och här känns uppgiften väl hyggligt passande, ett av många motbud mot min tipsetta men som ganska klar favorit inget streckmässigt superfynd och jag förpassar honom till b-ranken.

1 Enjoy the Moment var fin i årsdebuten och han streckas mycket tidigt från perfekt läge och över passande distans. Kan mycket väl leda det här runt om.

12 Oviedo Base står lite tufft inne i loppet och har svårt utgångsläge, klart bra senast som tvåa bakom bra vinnare och en tänkbar jätteskräll tycker jag ändå man ska ha honom i tankarna som.

Min vinnare
10 DÁpper

Motbudet
11 Going Cash

Skrällen
12 Oviedo Base

V75-5 Rank:  A. 10-11-1    B. 5-6-8-12-2-4   C. 3-7-9


våra tipsandelar på DBET fortsätter leverera vinster på löpande band. Helgen bjuder på rejäla jackpotter både på Super 12 och Super 13. Här får du hög återbetalning och andelsspel som alltid lämnas in som du ser dem. Har du testat?
Det är enkelt att köpa våra DBET andelar, skapa konto, klicka på Supertipset / andelsspel och scrolla ner till Simsalabim. Välkommen in 

V75-6 Kihlströms val min vinnare

Ina Scots  Ära – Fyraåriga Ston – 2140m – Autostart

Analys:
9 La Yuca såg riktigt läcker ut vid segern senast och satt fast med sparat gången innan. Väldigt kapabelt sto som Kihlström valt före favoriten S.G. Empriss i det här loppet. Måste bli svår stå mot om det bara klaffar något och utan tvekan min tipsetta och kul chansspik då han just nu inte är favorit.

2 S.G. Empress har tjänat imponerande 3.6 miljoner och mött de bästa nästan hela tiden, kommer med 13 segrar på 18 starter och lottats till ett perfekt läge här. Givet bud och en av två A-hästar.

12 Panthere dínverne otroligt läcker när hon skrällde till dryga 21 gånger och tog hem miljonen i förstapris och Drottning Silvias pokal senast. Blir det körning kan hon absolut blanda sig i striden här och ett streck jag gärna plockar med på lappen.

Många vassa hästar i det här loppet och några fler skrällar man kan tänka på vid gardering tycker jag 1 Great Pride (äntligen ett bra läge), 5 Screen Time Limit och 11 Unica S.LM. är.

 

Min vinnare
9 La Yuca

Motbudet
2 S.G. Empress

Skrällen
12 Panthere dínverne

V75-6 Rank:  A. 9-2   B. 12-1-5-11-10-6   C. 7-3-4-8


V75-7 Kan slå favoriten från dödens

Silverdivisionen – 2140m – Autostart

Analys:
4 Not for Sale har 9 segrar på 21 starter och även om motståndet nu är tufft har han bästa utgångsläget av de tänkbara vinnarna. Wäjersten jagar tredje raka med 5-åringen och ekipaget kan mycket väl leda runt om.

6 Keep Gamble kanske bästa hästen när han tävlar på topp. Nurmos starka 6-åring har mäktiga 14 vinster på 25 starter och även om han inte vunnit på ett par starter tror jag han till och med kan knäcka favoriten från utvändigt om form.  Tippas tvåa men given på kupongen.

1 Macahan har fått innerspår och kan få ett riktigt bra lopp härifrån, skulle det klaffa är Törnqvist tränade 5-åringen med Goop i vagnen en tänkbar vinnare.

9 Kaiser Mearas struken för halsont senast men grym i flera starter innan, tänkbar jätteskräll.

5 Lindysmusclemania har 50% segrar (14 av 28) och avslutade bra i skymundan från tufft utgångsläge. Skrällbud vid gardering.

10 Hankypanky Pinkman avslutade vasst i skymundan senast, nu har man visserligen bakspår men med loppet i kroppen och formstarka firma Redén / Kihlström ska ekipaget streckas tidigt.

Känns lite som om det inte behöver vara helt fel att gardera på rejält i den här avslutande avdelningen.

Min vinnare
4 Not for Sale

Motbudet
6 Keep Gamble

Skrällen
10 Hankypanky Pinkman

V75-7 Rank: A. 4-6   B. 10-1-5-9-11-12-7-3-2-8


Sammanfattande rank

V75-1 Rank: A. 7-9-5-2   B. 4-6-1-11-12-8   C.12-3-10

V75-2 Rank: A. 1-12   B. 9-7-2-11-3   C. 5-10-8-6

V75-3 Rank: A. 2-9   B.3-10-11   C.5-1-8-7-12   C.6-4

V75-4  Rank: A.  12   B. 7-13-9-6-1-5-14-4   C.15-10-8-2-11-3

V75-5 Rank:  A. 10-11-1    B. 5-6-8-12-2-4   C. 3-7-9

V75-6 Rank:  A. 9-2   B. 12-1-5-11-10-6   C. 7-3-4-8

V75-7 Rank: A. 4-6   B. 10-1-5-9-11-12-7-3-2-8

Lilla tuffa systemförslaget
V75-1. 2.5.7.9
V75-2. 1.9.12
V75-3. 2 Staro Mack Crowe
V75-4. 12 Margareta Tooma 
V75-5. 1.10.11 
V75-6. 2.9
V75-7. 1.4.5.6.10
360 rader / 180kr
Stora systemförslaget
V75-1. 2.4.5.6.9
V75-2. 1 Take Him Sober 
V75-3. 2.3.9.10
V75-4. 1.7.9.12.13 
V75-5. 1.5.10.11 
V75-6. 2.9 
V75-7. 4.6.10 
Bästa spiken
 V75-12 Margareta Tooma

Chansspiken:
V75-6 nr 9 La Yuca

Magiska dragen
V75-1 nr 7 Ras el Hanout
V75-3 nr 9 Decision Maker
V75-5 nr 10 DÁpper

Topp 3 skrällar
V75-5 nr 11 Going Cash
V75-3 nr 10 Jerka Sting
V75-7 nr 10 Hankypanky Pinkman

DD-tipset sannolika:
2.9 / 4.6

DD-tipset tuffa:
9 / 4.5.6.9.10.11

Top7 tipset
Rollerpott och härligt spelvärde den här veckan. Jag väljer att gardera rejäl på stora andelen och endast chansspika 6 Limoncello Boko som sjua.
Kolla in stora andelen med underbar potential här ⭐⭐⭐

Direkt till valfri avdelning: