Publicerad onsdag, 14 maj
Premium
V86
Image

V86 tips och rank 14 maj


Simsalabims V86-Tips – Jackpot

Låg utdelning förra onsdagen göra att vi får med oss hela förra veckans 5-rätts pott till en rejäl jackpot den här omgången. 13 miljoner kommer det finnas i potten och omgången delas mellan Solvalla och Åby
⭐⭐⭐

Nedanför bjuder vi som vanligt på tips och rank till V86-1 och våra premium tips går att prenumerera på för 79kr månaden, då får du tillgång till V75 och V86 tips varje vecka plus övriga premium artiklar. Tipsen går som vanligt att köpa styckvis för 19kr, då får du tillgång till dem på alla dina plattformar.

Mina och Simsalabims V86 andelar hittar du här – Välkommen och lycka till i jakten på 8-rätt / Fredrik


V86-1 Över 70% och det kliar i garderings fingrarna

Åby – Stolopp – 2140m – Autostart

Analys:
1 Nilla Lane fortsätter rada segrar och blir som det ser ut enorm favorit i det här inledande jackpot loppet. Untersteiners travare har imponerande 10 vinster på 20 starter och lottats till ett bra innerspår. Även om han skulle bli av med ledningen finns det gott om möjligheter på Åby med stretchens hjälp. Jag tycker hon streckas i högsta laget men får trots allt hålla med spelarna om att vinstchansen är otroligt hög. Tänkbar spik direkt, men med 13 miljoner i potten kliar det lite i garderings fingrarna.

2 Nice Steel från samma stall som favoriten har form och läge, man lär ju inte göra livet surt för favoriten men räknas med viss chans vid gardering

5 Amazone O.C utan tvekan loppets mest intressanta streck. Hon har visat ruggigt form hela året och slutat 2-2-3-1-3 i årets senaste fem starter. Satt även fast med tillsynes en hel del krafter kvar i rygg på vinnande Nilla Lane senast på Jägersro. Jag tycker inte det behöver vara fel att dubbla systemet med 5-åringen som är otroligt mycket mindre streckad än favoriten.

11 Janita Silivio kom inte in i matchen efter att startat från spår 11 över sprint senast men visade lite form i starterna innan. Skulle favoriten inte ha sin bästa dag skulle min namne Fredrik Persson kunna skrälla här.

Min vinnare:
1 Nilla Lane

Motbudet:
5 Amazone O.C

Skrällen:
11 Janita Silvio

Rank V86-1:  A. 1-5   B. 2-11-3-8   C: 4-6-7-10


V86-2 Skrällen har fart som räcker

Solvalla – 1640m – Autostart – Lärlingslopp