Publicerad fredag, 18 juli
Premium
V75
Image

V75 tips och rank Axevalla 19 juli


V75 Axevalla lördag

Magiska trippeltravet är här och vi bjuds på V75 lördag och söndag från Axevalla och finalen i årets Stochampionat finns med på söndagens kupong. Men vi börjar på lördagen med en riktigt läcker V75 omgång både sportsligt och spelmässigt.

  • Bana: Axevalla
  • Tid: Första V75 startar  16.20
  • Bana: 227m långt upplopp
  • Tidigare Champion: Jepson 2022,2023,2024

Härligt form på tipsen, i onsdags inte mindre än FEM tipsettor och varningen utfärdades för skrällara Caspian Bro 5% och Ellen Ripley 3%. Massor med vinster på mina andelsspel dit och nu hoppas jag kunna jaga in nya vinster och hjälpa dig en bit på vägen mot full pott.

Tipsen går  att prenumerera på och för endast 79kr / månad får du tillgång till V86 och V86 tips samt övriga premium artiklar varje vecka. Styckvis 19kr för dig som bara vill läsa vissa utvalda omgångar.  Hoppas kunna hjälpa dig en bra bit på vägen mot 7-rätt och en del av 7-rätts potten. ⭐⭐⭐
/ Fredrik Simsalabim

Veckans rubriker:

V75-1 Tipset till enda treåringen i loppet

V75-2 Nej tack till favoriterna, skrällen given på kupongen.

V75-3 Tunn guld soppa med given spik

V75-4 Spik eller väldigt många

V75-5 Tippas från perfekt läge och med Djuse

V75-6 Toppchans från spets

V75-7 Kusligt intryck senast, utmanar favoriten nu


V75-1 Tipset till enda treåringen i loppet

Stodivisionen – 1640m – Voltstart

Analys:
4 Henessi Joyride är enda treåringen i loppet och har gjort blott 6 starter i karriären, hon har vunnit fyra av dessa och imponerade på mig senast vid vinsten. Då fick hon vandra utvändigt men kunde med ganska lätthet plocka ner ledaren och vinna hyggligt bekvämt. Spår fyra i volten löser nog Magnus Djuse och hon får mitt tips utan större tvekan trots orutinen.

6 Moni Talks har två raka segrar men man ska tänka på att dessa är tagna i klart enklare gäng än detta, nu är läget med springspår spännande och Kihlström får chansen i sulkyn. Ganska tidigt garderingsstreck.

2 Tactic Lane aningen svårbedömd efter en tveksam insats näst senast och galopp senast. Innan dess tre raka segrar och den här Wallin tränade hästen känns klart bra i grunden. Jepson igen och felfri räknas ekipaget tidigt.

7 Ontario har även hon inlett karriären bra med fyra segrar på sju starter. Senast mött hon övermäktigt motstånd och startade från spår 8 bakom bilen, gick ändå bra i skymundan då. Bra läge och Ontario ska räknas med chans.

11 Miss Liberty och 12 FriendofthePhatom möttes senast och slutade då etta och tvåa, Friend ledde loppet hela vägen men Miss Liberty plockade längder hela vägen in i mål. Jag tycker Goops 4-åriga sto känns spännande här som skräll. Visst är det tufft med 20m tillägg över kort distans, men hon har i nio av femton starter slutat topp två i nio av dessa och är tuff. Loppets skräll!

Min vinnare
4 Henessi Joyride

Motbudet
7 Ontario

Skrällen
11 Miss Liberty

Rank: A. 4.7.11.2.6   B.12.14.5.9.3  C.1.8.15.13


V75-2 Nej tack till favoriterna, skrällen given på kupongen.

Klass III – 2140m – Autostart