Publicerad torsdag, 14 maj
Premium
V85
Image

V85 tips och rank Tingsryd 16 maj


Simsalabims V85 tips

Dags för V85 på milebanan Tingryd på lördag och här bjuds vi på ett 285 meter långt upplopp och när det är startbil används vinklad vinge.

Omgången ser så där skönt spännande ut och det är en rejäl mix av starka favoriter och öppna lopp.


V85-1 Spelarna glömmer fort

Klass I försök – 1609m 

10 Digital Brodde kommer med snygga 6 vinster på sina 11 starter och Untersteiner tränade 4-åringen vann även årsdebuten på ett bra sätt. Lopp i kroppen och siktats mot detta lopp. Ska ses med vettig chans blanda sig i segerstriden trots spår tio.

2 Chribo Hill inledde karriären med två galopper men har efter det imponerat och vunnit FEM raka segrar. Obesegrad felfri och bra inne i klassen. Har dessutom lottats till ett perfekt utgångsläge och känns helt klart som en motiverad favorit. Det låter bra från stallet men man ska tänka på att det trots allt är årsdebut och de fem segrarna togs mellan augusti och nyår förra året. Lugauers hingst får tipset men jag är inne på att ta några streck i det här inledande loppet och vågar inte lita helt fullt ut på Chribo i årsdebut.

1 Sven the Forestman har två raka galopper men är klart bra i grunden, innerspår och Jepson plusfaktorer och ekipaget måste med tidigt på en garderad lapp.

5 Kalle May fick visserligen stryk av Digital Brodde senast men gjorde det ändå okej som trea. Nu blir det barfota runt om och Kalle kan vara en tänkbar jätteskräll.

7 Legligin inte som bäst senast men men riktigt bra i många starter innan, spelarna har kort minne och han ser ut att bli rejält bortglömd här. Måste med på lappen och med Linderoth i sulkyn ett ekipage jag rankar mycket högt.

6 Stamsite perfekt inne på pengar i klassen och kommer med 7 segrar på 17 starter, om bredare gardering tänkbar.

Rank: A.2.10.7.1    B.5.4.6.8   C.9.3.11.12

Min vinnare: 2 Chribo Hill
Motbudet: 10 Digital Brodde
Skrällen: 7 Legligin


V85-2 Skrällen måste bara streckas i bra lopp

Klass II försök – 2413m – Autostart