
Inför V75®: Räkna med Djuse över engelska milen
Mattias Djuse har flera spännande hästar till start när V75® för första gången avgörs på en milebana.
– Hustle Rain är bästa vinstchansen men Tony Adams och Fahrenheit ska också kunna vara med och göra upp om segern om det stämmer i loppet, säger Solvallatränaren.
Tingsryd står värd för lördagens V75® och därmed avgörs spelformen för första gången på en bana av amerikanska mått, där ett varv mäter 1 609 meter.
– Kul med V75 på en milebana! Det är roligt för sporten och i det stora hela är det inte fel med lite andra typer av banor. Längre banor att tävla på tror jag bara är positivt, säger Mattias Djuse.
Han laddar med fyra hästar inom ramen för V75 och den som skulle kunna tänkas vara extra gynnad av milebanan är USA-importen Tony Adams (V75-6).
– Han har mest tävlat på det tidigare men han har inga problem med tusenmetersbana heller, så jag vet inte om det är någon fördel för honom, säger Mattias Djuse.
Fyraåringen skördade stora framgångar som två- och treåring i Nordamerika och har efter Sverigeflytten gjort två starter för Mattias Djuse. I den första var han väl löpsugen i ledningen och hade bränt krutet när upploppet kom. Senast höll han till femteplatsen, drygt två längder bakom vinnaren L’AmourPourBlanca, efter att ha lämnat fjärde par utvändigt varvet från mål.
– Det har inte gått riktigt som jag hade hoppats än så länge men jag tycker att han gick ett rätt så bra lopp senast. Han känns bara fin efter det och förhoppningen är så klart att han ska bli bättre och bättre hela tiden.
Den här gången är det fyraåringsloppet Prix Readly Express över 2 413 meter och med 400 000 kronor till vinnaren som gäller. Tony Adams startar med nummer nio bakom bilen.
– Läget är bra för honom. Därifrån kan han bara köra rakt fram och han slipper ladda och köra för position. Jag tror att hästen kommer göra ett bra lopp och han är väldigt vass om han får gå på rulle lite längre än han fick göra senast. Jag tror att han kommer avsluta väldigt vasst om han får sitta i rygg ända till upploppet.
Form och perfekt utgångsläge
Upploppet på Tingsryd mäter saftiga 285 meter så köhästarna har i runda slängar 100 meter extra på sig att hinna fram, jämfört med ett standardupplopp på en tusenmetersbana. Det innebär samtidigt att ledaren måste ha gott om krafter kvar vid upploppets början för att kunna hålla undan. I samma lopp som Tony Adams går ut i kan det vara hans stallkamrat Fahrenheit (V75-6) som får anföra fältet från sitt innerspår. Han gick senast ett mycket starkt slutvarv där han rundade fältet och endast fick se sig slagen av en smygkörd Elvis T.C.B.
– Fahrenheit är en jättefin tävlingshäst som gör bra lopp hela tiden. Han kan öppna rätt så bra så utgångsläget är perfekt, men vilket upplägg det blir får kusken bestämma. Hästen har visat väldigt bra form, näst senast satt han fast med mycket sparade krafter mot flera av de här hästarna och senast gick han väldigt bra på lång distans. Han kan säkert göra en bra insats igen.
”Ser bra ut för honom”
Allra bästa chansen tycker sig Mattias Djuse ha i gulddivisionen, där hans Hustle Rain (V75-3) startar från spår fyra bakom bilen över den engelska milen, 1 609 meter. Hästen har gjort två starter i år och följde upp seger i årsdebuten med en fjärdeplats i Copenhagen Cup.
– Han gjorde ett bra lopp i Köpenhamn. Banan var knepig och lite för lös för honom så han fick problem i första sväng, men han gick ändå bra och han känns bara fin efter det. Nu fick han ett bra läge och jag tycker att det ser bra ut för honom. Han är vår klart bästa vinstchans.
Med till Tingsryd följer även Olivia Bros (V75-5). Hon startar från spår sju bakom bilen i diamantstoet och även för henne är det ett varv på Tingsryds bana som gäller.
– Hon fick en riktigt urblåsare senast och gjorde det bra. Hon behövde det loppet i kroppen och hon går framåt för varje lopp. Nu är hon lite uppanmäld men hon ska få det här loppet också och sedan gå ut i Stosprintern.
Skribent: Ola Johansson, Kanal 75
Mattias Djuse och Hustle Rain. Foto: Lars Jakobsson/TR Bild
Spela Tillsammans
få speltips via epost
Fyll i din epost så skickar vi dig våra senaste tips helt gratis!
Travnyheter

V75 blir V85

Inför V75®: Räkna med Djuse över engelska milen

Inför V75® (söndag): Innerspår för San Moteur i Oslo GP

Redén i topp i tränarligan efter en makalös månad i maj
